Úton a 128 bites Zettalinux felé ?

Korábban már beszélgettünk a cseten, hiszen sokszor előjött egy időben a téma, miért használunk 64 bites gépeket, mikor már ennél jóval előrébb jár a chip és szoftvertechnológia.

Aki esetleg nem követi a blogot, két bejegyzésben jártuk kicsit körbe a témát,

Kicsit bővebben elemezve a dolgot, hamar rájövünk, hogy a 128 bites technológia már jelenleg is valóság és tényleges programozástechnikai megoldások születtek a használatára.
A 128 bites, már létező technológiáról részletesebben a wikipédián: https://en.wikipedia.org/wiki/128-bit_computing

A kérdés teljesen jogosan merül fel az emberben, hogy akkor miért nincs még 128 bites linux ?
Nos a válasz röviden annyi, hogy jelenleg a cégeknek nem éri meg váltani és igazából nincs senki aki ezzel érdemben foglalkozni akar.

Matthew Wilcox nemrégiben tartott egy előadást a 2022-es Linux Plumbers Konferencia Kernel Summit keretein belül Zettalinux, It’s not too late to start címmel.

Lényegében az előadás arra hívja fel a figyelmet, hogy a jelenlegi előrejelzéseket és trendeket tekintve 2035 -re már komolyan igényünk lehet a 128 bites rendszerek használatára és ehhez több dologra is szükség van.

Az első és legfontosabb az a memória címzés és a fájlrendszer hozzáféréseknél használatos mutatók pontos definiálása. A szerző rámutat arra a hibás gyakorlatra, hogy sokszor definiálnak a fejlesztők egyszerű előjeltelen long típust, ami a szükséges 16 bájt helyett csupán 8 bájt így a felső 8 bájt értéke egészen egyszerűen elveszlik, illetve a mutatókkal végzett műveletek miatt is lényeges lenne a tisztán 128 bites általános célú regiszterek használata. Így elejét lehetne venni a különféle kiterjesztett fizikai címzést ( PAE ) és a nagy fájlméret igazolókat (Large File Summit) kihasználó visszaéléseknek.

Ehhez egy jó példa az alábbi projekt, amikor a hardveres szakemberek is elkezdik az ilyen irányú fejlesztéseket:  ‘candidate’ RISC-V 128-bit ISA :https://github.com/michaeljclark/rv8/blob/master/doc/src/rv128.md

Matthew szerint ehhez ki kellene jelölni egy vezetőt, aki ezeket az erőfeszítéseket koordinálja, szükség lesz a Qemu RISC-V 128b implementációjára, a megfelelő fordító, azaz compiler  előkészítésére és a processzorgyártó cégeket is ideje elkezdeni kicsit noszogatni, ebbe az irányba terelni.

Senkinek sem kell több memória, mint amennyit egy 64 bites pointer meg tud címezni – legalábbis eddig így vélekedtek a fejlesztők. Egy ekkora méretű mutató által lefedett terület szinte végtelennek tűnik.

Nos a 64 bitről könnyen kiderülhet, hogy túl kevésnek bizonyul – és hamarabb, mint gondolnánk. Nem túl korai elkezdeni tervezni a 128 bites Linux rendszereket, amelyeket ő “ZettaLinux”-nak nevezett, és nem akarjuk majd  azt kívánni utólag, hogy bárcsak hamarabb kezdtük volna el.

Matthew Wilcox előadásának közvetlen linkje és az előadás vázlat:
https://lpc.events/event/16/contributions/1223/

 


Továbbra is várunk mindenkit nagy szeretettel csevegő oldalunkon élőben:
https://skamilinux.hu/chat/

Aktív fórum témák:
https://skamilinux.hu/phpBB3/search.php?search_id=active_topics

Legutóbbi PuppySzoftverek:
https://sourceforge.net/p/puppyszoftver/activity

Vélemény, hozzászólás?

Translate »