Amikor egy számítógépet bekapcsolunk, akkor először is lefut egy teszt, egy önellenőrzés, ezt hívjuk sok esetben úgy, hogy POST metódus ( Power On Self Test ) vagyis bekapcsolás utáni önellenőrzés.
Amennyiben minden rendben van a géppel a teszt szerint, akkor kezdődik meg az operációs rendszer betöltése, amit rendszerint valamilyen boot loader program végez, ennek egyetlen feladata van, elindítani a kiválasztott OS betöltését, amiből egy számítógépen akár lehet több is egyszerre.
Az egyik ilyen, talán a legnépszerűbb boot loader a linuxok világában a GRUB2.
Szinte minden elterjedtebb, ismertebb disztribúció ezt használja és most történt valami.
Egyre többen kérdezik, hogy miért nem működik a dual boot ?
Ezt a kifejezést akkor használjuk, amikor egy már meglévő OS mellé felteszünk egy másikat, tipikus példa, amikor valaki a Windows10 mellé mondjuk egy másik merevlemezre Linux Mintet vagy MX linuxot telepít és mind a két rendszert használva, hol az egyikkel, hol a másikkal dolgozik felváltva.
Ezt az új rendszerünk telepítésekor egy úgynevezett os-prober teszi lehetővé, ami megkeresi és bekonfigurálja a már jól ismert többi rendszert is teljesen automatikusan, de magát a parancsot akár maga a felhasználó is bármikor elindíthatja.
Nos az történt, hogy a Grub2 projekt fejlesztői úgy döntöttek, hogy ki kell kapcsolni ezt a funkciót, mert komoly bizonsági kockázatot jelenthet, hogy a rendszerbetöltést akár meg is lehetne hackelni és gyakorlatilag bármit el lehetne indítani.
A fejlesztők írásait itt lehet elolvasni ezzel kapcsolatban: https://www.mail-archive.com/grub-devel@gnu.org/msg31746.html
Mit lehet tenni?
Az egyik, hogy “kézzel“, szövegszerkesztőben root joggal továbbra is hozzá lehet adni a többi rendszert a konfigban, erről már számtalan videót és élő adást is csináltunk, szerintem egy kis érdeklődéssel viszonylag könnyen tanulható dolog.
GRUB, Grub2 és egyéb rendszerbetöltők konfigurálása – youtube videó lista: https://www.youtube.com/playlist?list=PLTwvqf_atuc1m-hdp_qOKpxtvxD52Nygt
A másik, hogy visszakapcsoljuk ezt a hőn szeretett funkciót és kézzel lefuttatjuk az os-prober -t, ez főként a teljesen kezdők számára lenne fontos és nagyon kényelmes, hiszen itt igazából nem kell érteni a konfiguráláshoz, automatikus és fájdalommentes.
A visszakapcsolás menete:
- belépni root joggal
- megnyitni az/etc/default/grub fájlt és írjuk bele az alábbi opciót: GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false
- futtassuk le az update-grub parancsot, lényeges !
Egyszerűsítve – elég ezt a kódot kimásolni és beilleszteni konzolban:
su
echo -e '\n# enable OS_PROBER\nGRUB_DISABLE_OS_PROBER=false' >> /etc/default/grub
update-grub
További szép napot és jó linuxozást !
Továbbra is várunk mindenkit nagy szeretettel csevegő oldalunkon élőben:
https://skamilinux.hu/chat/
Aktív fórum témák:
https://skamilinux.hu/phpBB3/search.php?search_id=active_topics
Legutóbbi PuppySzoftverek:
https://sourceforge.net/p/puppyszoftver/activity