Jöhetnek a 128 bites rendszerek ?

Aki követi a cikket és a cset történéseit, annak ismerős lesz a téma, hogy miért vannak évek óta 32 és 64 bites rendszereink ? Miért ne lehetne akár 512 bites gépünk ?

Az alábbi cikkben igyekeztem összefoglalni a válaszokat:

Miért nem használunk 512 bites számítógépeket?

A cikk végére az is világossá vált azonban, hogy lényegében nincs akadálya egy 128 bites rendszernek.

A mostani írás apropója, hogy az Apple a RISC-V architektúrához keres ASM és C nyelvben járatos programozókat.
Az RISC-V nagy előnye, hogy nyílt fejlesztésű, illetve ezzel együtt teljesen ingyenes, vagyis az ARM-mal szemben nem kell licencdíjat fizetni a használatáért.

A RISC-V angol nyelvű, alaposabb leírása a wikipédián:
https://en.wikipedia.org/wiki/RISC-V

Miért is érdekes ez szerintem?

Mert a 2016-os RISC-V ISA specifikáció már tartalmaz egy leírást az architektúra 128 bites változatára, bár egészen eddig nem sokat foglalkoztak vele.
Ilyen a 128 bites egész változók, a pointerek, a lebegőpontos számítások és a címzési metódus egészen elképesztő távlatokat nyithat meg.

Mi változott meg mára ?

Nos az előző cikkemben említett ZFS fájlrendszer, IPv6, a lemezek UUID azonosítói és a digitális jel és videófeldolgozásban használt kódolási technikák bizony ezek mind kivétel nélkül napjainkra 128 bites technológián alapulnak. Arról nem is beszélve, hogy a legújabb GCC fordítóban is már integrálva van a 128 bites változók használat, tehát innentől elméleti akadálya nincs egy új, 128 bites operációs rendszernek sem.

A legkézenfekvőbb, hogy ezeket a már létező 128 bites technológiákat ne 64 bites rendszereken használjuk, hanem  egy 128 bites gépen.

Amennyire egyszerűen hangzik, legalább annyira veszélyes és drága mulatságnak is ígérkezik a dolog.

Gyakorlatilag az összes általunk használt alkalmazás és operációs rendszer 32 és 64 bites és bár ezen programok nagy többségének a használata futásidejű bináris fordítókkal és emulációs függvénykönnytárakkal megoldható, de még így is jelentős munka az új rendszer és a legfontosabb applikációk portolása teljesen nulláról.

Ehhez elsősorban programozókra, szoftvermérnökökre, új eszközök és perifériák kifejlesztésére és nem kevés anyagi befektetésre van szükség és még akkor ott a bukás lehetősége, hogy esetleg a piac nem úgy reagál, ahogy azt a cég reméli, mondjuk persze egy bukás veszélye mindig ott lapul valahol egy nagy cég esetében.

Aki válalkozást indít, annak a rizikóval is számolnia kell.

Na de mit is nyerhet ezzel az Apple ?

Először is ugye a dicsőség, amit soha senki nem tud elvenni és ha szerencséje van, akkor olyan bevételre tehet szert, amivel évekre piacvezető státuszt szerezhet.

Ami viszont nagyon megéri a kockázatot, az a multimédiás képességek, a digitális jelfeldolgozás, a játékfejlesztés és a tárolókapacitási lehetőségek terén akkora ugrást jelenthet, ami még hosszú évtizedekig egy álomhatárt jelent majd az informatikában.

Egy egyszerű példával élve, akár egyetlen 128 bites gépen eltárolható az emberiség által eddig összesen előállított adat és akár a memóriában megcímezhető, már amennyiben persze képesek leszünk annyi memória modult belerakni a gépbe, de az elméleti lehetőség már adott és szinte korlátlan.

Hát nagyon kíváncsi vagyok, hogy jól tippeltem e…. pár év múlva kiderül 😀


Továbbra is várunk mindenkit nagy szeretettel csevegő oldalunkon élőben:
https://skamilinux.hu/chat/

Aktív fórum témák:
https://skamilinux.hu/phpBB3/search.php?search_id=active_topics

Legutóbbi PuppySzoftverek:
https://sourceforge.net/p/puppyszoftver/activity


Vélemény, hozzászólás?

Translate »