Az informatika hajnalán rengeteg fiatal üstökös jelent meg és futott be fantasztikus karriert, de csak kevesen ütöttek akkora krátert a számítástechnika történelmének szövetén, mint Dennis MacAlistair Ritchie.
Steve Jobs 2011 október 5 -i halálának bekövetkeztekor egy emberként rendült meg az IT világ és gyászolta meg géniuszát, miközben egy másik legenda alig három nappal később, talán kissé méltánytalanul a háttérben szintén eltávozott az élők közül.
Dennis MacAlistair Ritchie 1941. szeptember 9 -én született Bronxville -ben, New York -államban és a Harvard Egyetemen diplomázott fizika és alkalmazott matematikából.
Pályáját 1967-ben a Bell Labs’ Computing Sciences Research Centernél kezdte, végül a Lucent Technologies’ System Software Research Department vezetője, 2007-es nyugállományba vonulásáig.
1983-ban Ken Thompsonnal közösen Turing-díjat kapott az operációs rendszerek általános elmélete, valamint a Unix megalkotása és implementációi terén végzett munkásságukért megkapták 1990-ben az IEEE Richard W. Hamming Medal kitüntetését, majd 1999-ben a National Medal of Technology és 2011 -ben a Japan Prize elismerést is.
A Unix operációs rendszer fejlesztése a Multics-szal (Multiplexed Operating and Computing System) az 1960-as évek közepén indult, a General Electric, Massachusetts Institute for Technology és a Bell Laboratories együttműködésében. 1969-ben a Bell Laboratories kivonult a projektből, majd Thomson és Ritchie elkezdtek dolgozni egy új, kevésbé komplex rendszeren, a UNICS -on.
A UNICS jelentése „Uniplexed Operating and Computing System”. Ahogy az operációs rendszer változott, a nevét lerövidítették, és így született meg a rövidebb “Unix” név. A UNICS 1969 szeptemberében jelent meg.
A UNIX rendszermagját eleinte assembly segítségével készítették el, majd 1973-ban nagyrészt átírták C nyelvre, amely lehetővé tette az egyszerű portolást a különböző hardverekre és ezzel megteremtették az első hordozható operációs rendszert.
Időközben megszületik a C nyelv bibliája, a K&R C könyv, azaz a BRIAN W. KERNIGHAN – DENNIS M. RITCHIE féle C programozás könyv, ami aztán nagyon sokáig világszerte alapműnek számított szakmai berkekben.
Dennis M. Ritchie, DMR – tehát részt vett a Unix operációs rendszer és a C programozási nyelv kifejlesztésében és ezzel hozzájárult a modern informatika alapjainak megteremtéséhez.
Hogy mit is jelent ez konkrétan ?
A C minden idők legszélesebb körben használt programozási nyelve és a C fordítók elérhetők a ma létező számítógép-architektúrák és operációs rendszerek többségére, tehát szinte minden nagyobb, ma ismert és használt operációs rendszer alapjait C nyelven írták, a kapcsolódó programokat, drivereket és kiegészítőket.
A UNIX alapú és a UNIX-szerű rendszerek ma eszközök, szerverek, routerek, switchek millióin futnak szerte a világon a hírközlési eszközökön, mobiltelefonokon, okos eszközökön és az autókban is.
A világ TOP 500 számítógépe UNIX-szerű rendszereket futtat még annak ellenére is, hogy nem vettek át sok esetben konkrét kódot, de a mai napig rengeteget merítenek a rendszer alapvető mechanizmusaiból.
DMR munkássága nélkül ma nem létezne Windows, MacOS és iPhone, Linux, nem lenne Android, nem lennének olyan alapvető programnyelvek sem, amelyek a C nyelvre épülnek, amelyek abból merítettek rengeteget, mint C#, D, Go, Java, JavaScript, Limbo, LPC, Perl, PHP, Python és így tovább… ezért is szokás a C -t a programozási nyelvek angoljának nevezni.
Úgy éreztem, hogy ezek a dolgok kicsit elhalványultak Steve Jobs halálakor és egy kissé háttérbe is szorult az ő szellemi öröksége és én személy szerint is szükségét éreztem annak, hogy megemlékezzünk egy ilyen páratlan tehetségű emberről, aki megváltoztatta mindazt, amit ma informatikának hívunk és az általunk használt, favorizált LINUX alapjait is az ő munkássága alapozta meg.
Köszönjük Dennis MacAlistair Ritchie !