Ennyivel tudlak kisegíteni.
a wine használata
Az egyik link rövid tartalma, saját kiegészítéssel:
Wine, és használata
Először is, a Wine nem egy windows emulátor. Elindításával létrehoz neked a Linux alatt egy Windows-os környezetet, hogy, melynek segítségével ezután elég sokféle Wines cuccot elindíthatsz, játékokat, programokat, Uram bocsá’ még az internet explorert is, hogyha valakinek arra lenne csillapíthatatlan vágya.
Ahhoz hogy meg legyen neked is a Wine – ha eddig még nem szedted le -, lépj be konzolba, és lépj root-ba. Ezt a “sudo bash” paranccsal tudod megtenni.
Ezután írd be a következő parancsot, amivel a géped leszedi a wine-t: “apt-get install wine“. Látni fogod ahogy megkeresi a neten, és leszedi a Linux, még telepíti is, azzal sem kell bajlódnod.
Ez a telepítés az általános Linux alatti telepítés, ami a Puppy-ban az apt-get hiánya miatt nem működik,

ezért más utat kell keresni. Erre való a wine.pet csomag, ami elvégzi helyettünk a piszkos munkát. Ezt a csomagot leszedheted külső tárolóból is, de a Puppy csomagkezelőjében is van egy telepíthető verzió. Ez akkor ajánlott megoldás, ha amúgy még eleve nincs a gépedre feltelepítve a wine, mert így eleve a szükséges függőségeket is feltelepíti neked.
http://kepfeltoltes.hu/view/140911/wine ... es.hu_.png
Ezen a képen látható, hogy nálam már van fenn a gépen egy wine verzió telepítve./a Pupy csomagkezelője ezt előzékenyen megemlítette./
http://kepfeltoltes.hu/view/140911/wine ... es.hu_.png
http://kepfeltoltes.hu/view/140911/wine ... es.hu_.png
http://kepfeltoltes.hu/view/140911/wine ... es.hu_.png
Jól látható, hogy a Wine és a kellő függőségi csomagok nem kis méretűek, de itt egy másik, windows-os oprendszer működését Linux alatt biztosító csomag fájljairól van szó, és ez eleve nem kis méretű.
Persze, ha olyan Puppy-val bírsz, amibe már eleve bele van építve a Wine, és be is van configolva, akkor esetleg elég lehet ráfrissíteni egy újabb verziós pet-es telepítő-csomagot. Az azami által az előbb említett wine-pet-es csomag az 66Mega-s, és kitömörírve-telepítve jóeséllyel tartalmazza a kellő függőségeket is.Nagy előnye, hogy van mellékelve egy script, amivel pár portable win-es programot tudsz azonnal letölteni, és futtatni a wine-vel.
Ha a wine telepítésén túl vagy, akkor jön a következő feladat, a wine bekonfigurálása. Bár azt tanácsolják a net-en, hogy aki még soha nem használta, az ne nagyon babrálgassa meg a feltelepített wine-t, de nem árt belenézni - már csak ismerkedési szinten is - a program konfigurálásába. Ezzel a paranccsal: “winecfg” tudod elindítani a konfig ablakot. Az itt következő képeken baloldalt a Puppy-ban már eleve meglévő Wine konfiguráló ablaka látszik, a jobb oldalt lévő képeken meg egy Ubuntu-ra telepített verzióé./net-ről szerzett képek/
http://kepfeltoltes.hu/view/140911/wine ... es.hu_.png
Az egyik legfontosabb rész az alkalmazások ablaka/füle. Megadhatjuk benne, hogy milyen Windows környezetet emuláljon egy adott programnak, minden programhoz kiválasztható egy adott Windows.
http://kepfeltoltes.hu/view/140911/wine ... es.hu_.png
Majd a hang fül alatt pedig a hangvezérlőt választhatjuk ki. Igazából itt nekem soha nem kellett semmit állítanom mert nem volt ilyen gondom. Nyilván ha valakinek nem jó a hang át kell állítani másik vezérlőre. Érdemes előtte a Teszt hangot kipróbálni.
http://kepfeltoltes.hu/view/140911/wine ... es.hu_.png
A másik ami fontos az a Grafika fül. Itt bekapcsolható a „Virtuális asztal emulálása” és hogy az mekkora legyen. Ezt az opciót nem javaslom. Csak néha szükséges a bekapcsolása ha nem megfelelően működik. Jól látható, hogy a jobboldali, Ubuntu alatti Wine konfig ablakban a legfelső állítási lehetőségünk másképp van lefordítva, ez a Puppy-ba telepített Wine konfig ablakában másképp néz ki.
Röviden ennyi lenne a wine konfigurálás a kezdő szinten, profi Puppy-sok majd úgyis írnak még pár jó ötleted neked. Szerintem neked most elég, ha csak átállítod Windows XP-re az emulálási környezetet, és a hangrész működését leellenőrzöd.
Megvan a konfigolás is, kezdjük el használni a Wine-t… hiszen ezért szedtük le ugyebár.
Terminálba – természetesen – beírni a következő parancsot: “wine progman“. Ezzel máris elkezdte a Wine-unk emulálni a Windows-os környezetet. Innen már pofon egyszerű a dolgunk, semmi parancsírogatás, semmi komolyabb megterhelő feladat. A Wine induláskor létrehozta magának a “C”-meghajtót, ami igazából nincs, de mégis van a proginak köszönhetően. Ha valamit el karunk indítani – akár telepítés, akár játék, program -, csak rá kell mennünk a “File“-ra, ott a “Futtatás“-ra. megnyomjuk a kis házikót, és máris kidobott minket a gyökérkönyvtárba hogy tallózhassunk. Rámegyünk a “C“-re, vagy a CD-n található telepítő exe-re, és megy is minden mint a karikacsapás.
A Puppy-ba előre feltelepített wine esetében kros54 például már a főmenübe is betette a fontosabb dolgok közvetlen elérését, így a wine progman a programkezelő ablak már a menüből is indítható, akárcsak a konfigurálás, amit a wine konfig menüpont indít el neked.
http://kepfeltoltes.hu/view/140911/wine ... es.hu_.png
Kros54 már írta, de én is megismétlem, a wine legjobban a portable-s windows programok esetében használható, windows-os programok is telepíthetők ugyan, de a legtöbbjük valamiért, valamilyen windows-os összetevő hiánya miatt nem használható. Hogy elkerüld a buktatókat, érdemes ezeken az oldalakon körülnézni, windows-os programok telepítése előtt.
WINEHQ
Ezen az oldalon megtalálható a wine alatt tesztelt, és telepítésre ajánlott windows-os programok listája. Ha a neked kellő program nincs köztük, úgy abból a telepítős verzió helyett inkább a portable-s verzió használata ajánlott.
Én a portable telepítőket, (általában csak egy exe fájlok az esetek többségében) illetve a windows-os telepítőknek a portable módba is telepíthető exe verzióját kézzel bemásolom a wine által létrehozott C: meghajtóba, és a telepítést onnan indítom el. Ekkor a C: be fogja legtöbbször feltenni a portable program könyvtárát, és a program az abban lévő windows-os exe indítóval indítható el. (a portable.exe fájl a telepítés után törölhető is innen, vagy elraktározható más, biztos helyre, ha esetleg később kell, meglegyen) Szerencsésebb esetben a portable/vagy a portable-ként is telepíthető exe telepítőfájl létrehoz a Puppy Destop alkönyvtárába egy programnév.desktop filét, és egy link fájlt is, -amennyiben kértél asztali link telepítést is, a telepítőben -

a programnév.destop filét a tényleges, Puppy asztalára kihúzva, a feltelepített wine-s program már közvetlenül az asztalról is elindítható, mint nálam a példaalkalmazásnak megemlített, és a példa képen is szereplő
TapinRadió program.
