Debian Edu avagy SkoleLinux – Egy linux disztró az iskoláknak

A Debian Edu/Skolelinux egy oktatási célra tervezett operációs rendszer, amely a Debian Pure Blend keretein belül működik. A „skole” kifejezés, amely norvég nyelven iskolát jelent, arra utal, hogy a Skolelinux kifejezésnek szó szerinti fordítása „iskola linux„. E rendszer célja, hogy egy átfogó, ingyenes szoftvermegoldást kínáljon az iskolák szükségleteire, közvetlenül alkalmazható a meglévő erőforrásaik mellett, és jelenleg egy egyre növekvő nemzetközi közösség által fejlesztett projekt.

A Skolelinux egy terminál szerver környezetet biztosít, amely a legtöbb oktatási forgatókönyv számára megfelelő. A rendszer előkonfigurált szolgáltatásokat kínál „do-it-yourself” rendszer telepítési lehetőséggel, amely a felhasználó technikai igényeihez és tudásához alkalmazkodik. E megoldás jelentősen leegyszerűsíti a közepes és nagy rendszertelepítések és konfigurációk kezelését.

Ennek ötlete 2001 nyarán született, amikor négy számítástechnikai szakember a norvég iskolák helyzetéről diskurált. Ellenzették a fizetős szoftverek uralmát, és egy olyan elképzelést álmodtak meg, amelyben a norvég diákok többek között natív linux programokat használnak, valamint hozzáférnek a forráskódhoz, hogy tanulhassanak belőle. E cél elérése érdekében 2001. július 2-án megalapították a Skolelinux projektet. A kezdeti erőfeszítések során huszonöt különböző programozó és fordító összefogva dolgozott az oktatási szoftverek fejlesztésén és népszerűsítésén.

Ugyanebben az időszakban Raphael Herzog elindította a Debian Edu projektet Franciaországban, amely az oktatással kapcsolatos meta-csomagok gyűjtésére irányult. 2003-ban a két projekt egyesült, ezzel szélesítve a Debian Edu/Skolelinux által elérhető erőforrások körét. A projekt jelentősége folyamatosan nőtt, és kapcsolatba lépett a „Szabad Szoftver az Iskolákban” (később „Linux az iskolákban„) szervezettel is. Ezzel párhuzamosan német tanárok és fejlesztők is csatlakoztak, hozzájárulva az előrehaladáshoz és a nemzetközi együttműködéshez.

A Debian Edu és a Skolelinux projektek kezdetben önálló kísérletek voltak egy GNU/Linux oktatási célú disztribúció létrehozására. A két projekt közötti együttműködés eredményeként a francia csoport a csomagkezelést átadta a norvég csoportnak, így a két projekt szorosan összekapcsolódott, és egy közös küldetéssel indult tovább. Míg egyesek úgy vélik, hogy a Debian Edu a projekt neve, a Skolelinux pedig a disztribúció neve, valójában mindkét elnevezés ugyanannak a célkitűzésnek az egyesített megvalósítására utal.

A projekt fő célkitűzései közé tartozik:

  • Komplett megoldás létrehozása: Olyan átfogó oktatási szoftvermegoldás biztosítása, amely valós forgatókönyvekhez illeszkedik, és teljesen ingyenes.
  •  Technikai akadályok csökkentése: A telepítés, használat, karbantartás és adminisztráció megkönnyítése érdekében a rendszernek működnie kell az „out-of-the-box” elv szerint.
  • Nemzetközi szint: Együttműködő projektként elengedhetetlen a natív szinthez közeli fordítások biztosítása.
  • Oktatási szoftverökoszisztéma: Szükség van az oktatási ingyenes szoftverek felkutatására, csomagolására és osztályozására.
  • Tanítási dokumentáció: Fontos nemcsak jól működő platformot biztosítani, hanem dokumentációt is adni, amely segíti a pedagógiai használatot.

Főbb jellemzői:

1. Előkonfigurált oktatási környezet

  • Tartalmaz egy teljes iskolai infrastruktúrát kiszolgáló rendszert: szervert, vékonykliens támogatást, munkaállomásokat.
  • Előtelepítve számos oktatási és irodai szoftver (pl. LibreOffice, GCompris, Tux Paint, GeoGebra, stb.).

2. Könnyű telepítés több gépre

  • Lehetővé teszi egy központi szerver telepítését, ami automatikusan konfigurálja a klienseket is.
  • A kliensek lehetnek vékonykliens gépek (LTSP) vagy teljes értékű munkaállomások.

3. Központosított felhasználó- és rendszerkezelés

  • LDAP-alapú felhasználókezelés.
  • Központi fájlmegosztás, otthoni könyvtárak, nyomtatószerver.

4. Ingyenes és nyílt forráskódú

  • A Debian elveinek megfelelően teljesen szabad szoftver.
  • Könnyen testre szabható, bővíthető.

5. Stabilitás és hosszú távú támogatás

A Debian stabil kiadásán alapul, így hosszú távon is megbízható és frissíthető, bár a bookworm jelenlegi aktuális kiadás kis csúszásban van.

6. Többnyelvű támogatás

Széles körű lokalizáció, beleértve a magyar nyelvet is, bár itt még lenne mit javítani, főként a dokumentációk terén.

Telepítési módok:

  • „Main Server” (fő szerver): a rendszer központja.
  • „Thin client server”: vékonykliens kiszolgáló.
  • „Workstation”: teljes gép, központi hitelesítéssel.
  • „Standalone”: egyedi gép, nem csatlakozik központi rendszerhez.

Lényegében kapunk egy biztonságos, folyamatosan frissülő, jó támogatottsággal rendelkező, hálózati, iskolai rendszert kompletten felkonfigurálva.

A rendszerhez új felhasználókat és gépeket sem kell úgymond „kézzel”, hanem egy GOsa webes felületen keresztül tudjuk felvinni, ami gondolom, hogy sokaknak nagy könnyebség.  😀
A projekt linkje: https://github.com/gosa-project

Itt lehetőségük van kiválasztani azt is, hogy milyen asztali környezetet szeretnének használni a több, mint 60 oktatási szoftverrel együtt.

A rendszer egyik fontos alappillére az LTSP, amiről bővebben itt olvashattok:
http://www.ltsp.org/

Az LTSP (Linux Terminal Server Project) egy nyílt forráskódú projekt, amely lehetővé teszi, hogy vékonykliensek és olyan számítógépek, amelyeknek nincs saját teljes operációs rendszerük egy központi Linux szerverhez csatlakozva működjenek. Akár merevlemez nélküli gépeket is minden további gond nélkül lehessen használni. Ez nem csak vékony kliens lehet, lényegében  akármilyen régi számítógép, csak tudjon hálózatról indulni/bootolni.

Ezzel nem csak megússzuk egy rakás gép telepítését, de jóval egyszerűbbé is válik az egész hálózat kezelése, gondoljunk itt a különféle vírusokra és az iskolai gépeken folytatott egyéb tevékenységekre is 😀

A DebianEdu hivatalos brand oldala:
https://blends.debian.org/edu/

A projekt weboldala:
https://wiki.debian.org/DebianEdu/

…és végül a letöltés közvetlen linkje, gondolom sokakat inkább ez érdekel:

  • Bullseye status page (jelenlegi kiadás)

  • Buster status page (előző kiadás)

  • Bookworm status page (soron következő kiadás)


GOsa² Administration Tool


 


Továbbra is várunk mindenkit nagy szeretettel csevegő oldalunkon élőben:
https://skamilinux.hu/chat/

Aktív fórum témák:
https://skamilinux.hu/phpBB3/search.php?search_id=active_topics

 

Vélemény, hozzászólás?