LibrePCB – áramköri lapkatervezés mindenkinek

A napokban megjelent a legújabb LibrePCB 0.1.5 -ös kiadása és arra gondoltam, hogy egy pár szóban érdemes lenne megemlíteni.

Egy nagyon érdekes és népszerű témakör az EDA (Electronic design automation)avagy ECAD (electronic computer-aided design) azaz a számítógéppel segített elektronikai áramkörtervezés.

Sokan használnak különféle szoftvereket erre a célra, az egyik ilyen szoftver a LibrePCB, ami a nevében megtalálható libre szócskából már sejtetni  engedi, hogy teljesen ingyenes és szabadon felhasználható bárki számára.

Én személy szerint nem meglepő módon Puppy linux alatt telepítettem, de minthogy az alkalmazás keresztplatformos, így bármilyen népszerűbb rendszeren használhatjuk gyakorlatilag, Windows, Linux, MacOS vagy akár BSD.

A dizájn és az áramköri séma megtervezése mellett még egy komponenskönyvtárat és egy komponenskezelőt is kapunk, ahonnan betölthetjük az általunk használni kívánt eszközöket, diódákat, ledeket, stb., de ha esetleg egy eszköz hiányozna, akkor rendelkezésünkre áll egy komponens tervező is a saját, egyedi megoldásokhoz.

Készítettem pár képernyőképet, ahol láthatjuk például a jól ismert Arduino vagy Adafruit lapkakészlet is a letölthető készletek között.

Én a Dpup Buster64 8.0.0 alatt a librepcb-installer-0.1.5-linux-x86_64.run telepítőt használtam, amiről fontos tudni, hogy adni kell rá egy futtatási jogot a jobb klikk, jogosultságok menüből vagy konzolban a chmod +x parancsot kiadva és aztán települ egy kattintással a /opt/LibrePCB könyvtárba, de ki is lehet választani, hogy hová szeretnénk telepíteni.

Jó szórakozást és hasznos munkát, jó töltögetést és el nem elfelejteni, hogy

május első vasárnapja a NYÁK napja !  😀

A projekt weboldala és letöltés:
https://librepcb.org/

Egy másik, kiforrottabb és talán ismertebb EDA szoftver, ami szintén ingyenes és nyílt forrású, a KiCAD:
https://kicad-pcb.org/

…és akkor végül a képek, amiket készítettem:


Vélemény, hozzászólás?

Translate »