A Puli egy Puppy Linux disztribúció: a pemasu által kiadott Upup Precise v3.8.3.1 továbbfejlesztett, megnövelt biztonságú ramdiszk változata, USB meghajtóról való indításhoz. Betöltés után a boot eszköz akár ki is húzható.
Újdonságok:
- Kisebb az új Puli lábnyoma a memóriában és az USB pendrájvon is, a backup fájl mérete pl. egytizede is lehet az eddigieknek.
- Alapesetben csak egy minimál-rendszer töltődne be, de (a loadsfs vezérlő fájl segítségével és lehetőleg a Pulihoz ajánlottak közül) kijelölhetünk akárhány darab .pet vagy .sfs csomagot illetve max 1 db Chrome .deb fájlt, hogy azok még az X beindulása előtt szintén bekerüljenek a memóriába. Az USB meghajtó (ez csak a Pulinál természetes) ezután lecsatolódik, tehát kivehető. A mostanában felkapott USB firmware sebezhetőség így – legalábbis a pendrájvot illetően – a Pulit nem érinti.
- Menet közben is betölthetünk max 5 darab .sfs fájlt – a média (merevlemez, pendrájv) persze utána lecsatolható / kihúzható.
- Frissült sok beépített alkalmazás, kimaradt a pbackup, pcd, pmusic, cdrkit, bekerült a deadbeef-0.6.1.3, cdrtools-3.01a16, nrg2iso-0.4, peasydisc-3.2, textfind és hexedit.
- Az asztalon lévő ikonokkal az éppen betöltött alkalmazások indulnak el “szuperségi” alapon, pl. a “fest” ikon preferenciái: Gimp, Mypaint, AzPainter, mtpaint; a “telefon” ikoné: Skype, linphone, xchat; a “web” ikoné Chrome, Links2, az “ír” ikoné LibreOffice, SoftMaker, Goffice; a “rajzol” ikoné Inkscape, AzDrawing, Inklite, stb.
- Amit csak a Puli tud, más Linuxok, Windows, Mac stb. nem: előre-hátra szörfözhetünk a (súgóban megadott linkekről letölthető) Chrome-verziók között. Ha kiderül, hogy jobb a régi, akkor csak katt a másik (.deb) fájlnévre és néhány másodperc alatt újra azt a verziót használhatjuk. Szerintem (valamint a http://ie.microsoft.com/testdrive/Performance/LiteBrite/ teszt szerint is) a 34.0.1847.137 verzió a leggyorsabb, a Puli ezzel indul (hacsak át nem írjuk a loadsfs-t).
- A webes alkalmazásokat (a Skype-ot is) a spot felhasználó futtatja.
- A korábbiak frissítése mellett sok újonnan fordított .pet és .sfs csomagot is tettem a http://www.smokey01.com/gjuhasz/sfs könyvtárba, pl. az aktuális Java runtime modulokat, de olyan különlegességeket is, mint pl. az Audacity, a Blender, a TeamViewer vagy a Calibre.
- A bark 5 kiadása óta ismertté vált Linux problémákra: Bash “Shellshock” (CVE-2014-6271, 6277, 6278, 7169. 7186, 7187,
- További részletek a mellékelt leírásban és a súgóban.
- … és további újdonságok a Puliban.
Jó terelgetést!
Üdvözlettel,
gjuhasz
A kapcsolódó fórumszál és bővebb információk:
http://skamilinux.hu/phpBB3/viewtopic.php?f=7&t=73