Összesen 4 félébe néztem bele, nos, csak úgy felületesen, viszont konkrét elvárásokkal azügyben, hogy még ha minimál is egy puppy rendszer - azért miket tudjon feltétlenül. - Ezek a szempontok: képes legyen offline módon is lejátszani a fõbb videó- és audióformátumokat, tudjon pdf-et olvasni, legyen benne egy egyszerû rajzprogi, jegyzettömb, számológép, végül rendelkezzen egy olyan ablakkezelõvel, amely támogatja az xvkbd virtuális billentyûzetnél azt, hogy egérklikkelésre rögtön a kérdéses ablakra figyeljen az xvkbd.(a jwm ablakkezelõ pl. pont nem ilyen - nem véletlenül nem szeretem.) A "rostámon" azonnal Kros54 Browserlinux VLC nevû mûve maradt fenn, amely majdnem megfelelt a imént leírt kívánalmaknak. No, mondtam, ezzel most hobbizunk egy kicsit! - fél nap ismerkedés után a következõket tudtam meg róla:
Elõnyök:
1. Ahhoz képest, hogy milyen régi verziójú vlc médiapléjer van benne, szinte mindennel elbánt a filmgyûjteményembõl - csak a webm, meg asszem az mkv formátumok nem tetszettek neki.
2. Nem biztos hogy egy kezdõ is ezt mondaná, de nekem nagyon tetszett a végtelenül letisztult, lényegretörõ, egészen egyedi megoldású jwm start menü.
3. Én még ilyen gyors firefoxot még nem láttam, mint ami ebben van! - még a murgás micko féle thin slacko-ban található "namoroka" becenevû firefox is elbújhat mellette. Mindenkinek csak ajánlani tudom, aki mérsékelt igényekkel, gyorsan kíván böngészni, csicsáktól viszonylag mentes webhelyeket, valamint - naprakész flash playerrel - embertelen jól mennek rajta a youtube videói! sajnos ugyanez jó néhány másfajta videós webhellyel kapcsolatban, pl. mozicsillag, videa, stb. már nem így van...
Hátrányok:
1. Az elsõ és legnagyobb hátrány szerintem a félig "rokkant" puppy package manager - ezt azért kívánatos lett volna teljes értékûnek meghagyni... Bár a program feláll, gyakorlatilag semmire nem lehet használni. Nem frissíti a repókat, nem lehet vele uninstallálni - csak annyira képes, hogyha telepítünk valamit pet fájlból, akkor azt jegyzi, és ezen dolgok láthatóak az uninstall-ablakában. Semmi egyéb.
2. A második tulajdonképpen nem is hiányosság, inkább kis túlzás(volt): mivel, feltételezem, az alkotójának egyik fõ szempontja láthatóan a minél kisebb méret elérése lehetett, nem értettem, miért hagyott benne olyasmit, mint az alsaplayer zene-lejátszó, melynek szinte minden funkcióját képes a vlc is ellátni... - ki is rúgtam nyomban.
3. A továbbiak már csak afféle apróságok, pl videó-hozzárendelési hiányosságok a vlc-hez, vagy pl. az applications nevû, eléggé fontos mappából hiányoztak olyan *.desktop fájlok, melyeknél a hozzájuk tartozó futtatható állományok viszont ott lapultak a rendszerben; végül, ugyanitt szinte minden *.desktop fájl eredeti ikonja hiányzott, helyettük sivár fehér négyzetlapokat láthattunk az egyes nevek elején...végül: azért a ROX fájlkezelõt meg lehetett volna magyarítani.
Természetesen ezeket a kis formai pongyolaságokat rendbetettem - vagy legalábbis mindazokat, amik nem kerülték el a figyelmemet.
No akkor jöjjön az, hogy miket raktam még bele én?
Elõször is egy icewm ablakkezelõt, aztán egy xvkbd virtuális billentyûzetet, lecseréltem az eddigi remaster progit egy magyar változatra, amit, ha jól emléxem, Kulusznak köszönhetünk. Raktam bele grub4dos bútmenü-rittyentõt, a puprádiót felszereltem néhány tûrhetõ rádió/tv csatorna-címmel, az eredeti gyász-sötét háttérkép helyett beraktam két derûsebbet, raktam bele 3 minijátékot, némi témákat, hogy szebb legyen, a firefoxot elláttam a tõlem megszokott könyvjelzõkkel, tettem bele getflash-t, ezzel naprakészre frissítettem a flash playert, pwidgets-et(de ez szintén csak olyan rokkant módra mûködik, a widget-cserélgetõ ablak elõ se jön!), rassam paint rajzprogit, pfind fájlkeresõt, végül clamAV antivírus progit is.
Az én kis "tuningom" után a mérete az eredeti, kb 95 megáról 122 megára hízott, letölthetõ innen:
Browser431-VLC-hu-Kros54-Csipesz.iso
http://www.solidfiles.com/d/5f7e1db10b/
Még egy figyelmeztetés: az általam behelyezett icewm startmenüje nem képes sem automatikusan frissülni, sem a fixmenus parancsra nem reagál, így ha valaki új progit vinne be a rendszerbe, azt csak úgy képes megjeleníteni az icewm startmenüben, ha beleszerkeszti a /root/.icewm/menu fájlba!(nem túl bonyi)
Végül az asztalt ilyenre lõttem be, ne mondhassák a minimál-rajongók, hogy a csipesz minden mûve úgy néz ki, mint egy karácsonyfa
