JADE ablakkezelő rendszer – jáde’ jó !
Amikor egy linux alapú rendszerről beszélünk, szinte mindig szóba kerül, hogy ki milyen ablakkezelőt választ.
Az biztos, hogy sokáig lehetne vitatkozni arról, melyik és miért jobb, mint a másik, de egy bizonyos szint után ez már inkább csak hitvita.
Alapvetően három nagy asztalkezelő van, amivel a legtöbb nagy disztró érkezik, a GNOME, a KDE és az XFCE, ezek a legnépszerűbbek, de gyakran találkozhatunk az újabban egyre népszerűbb tilling managerekkel is, mint az i3, dwm, awm, stb…
Azt ki lehet jelenteni, hogy nagy változást igazából régóta nem látunk ezen a téren, talán mert nincs is igény rá, hiszen minden csoportnak megvan a saját, jól bevált rendszere, nekem ez a JWM és az XFCE szintén.
Derült égből JADE !
A JADE egy mozaikszó, jelentése Just Another Desktop Environment (na még egy asztali környezet 😀 ) és amiben újat hozott, az a webes technológiákkal kialakított asztalkezelés, így gyakorlatilag bárki, aki egy kicsit is konyít a webszerkesztéshez, gyakorlatilag át is tudja alakítani, pillanatok alatt testreszabhatja a DE -t.
Egészen pontosan html5, css, javascript és python alapokon a Webkit2 és Gtk eszköztárral készült.
A JADE a GPLv2 licenc alatt áll, a háttérképek Creative Commons Zero licenc alatt állnak…
A Jade desktop a Jade Application Kitet használja:
“A JAK Python GTK3 eszközkészletre és Webkit2 böngészőmotorra épül. Függ a Python Gobject introspection modultól és a Webkit2Gtk-tól.
..és mire jó? Natív webes wrapperek készítése vagy hibrid webes és asztali alkalmazások írása Linuxon egy webview segítségével, beleértve, de nem kizárólagosan DOCKS, Widgets vagy bármilyen másfajta alkalmazásokat.”
A JADE egyértelműen megpróbál egy modern DE lenni, amit akár egérrel is kényelmesen vezérelhetünk és bár több tulajdonsága már ismerős lehet az új GNOME -ból vagy az android kiadásokból, mégis egy egységes egészként jelenik meg mindez egy integrált asztalkezelő formájában.
A főbb tulajdonságai többek között:
Tiszta és minimalista felület
Beállítási panel
Alkalmazás kategóriák megjelenítése/elrejtése
Alkalmazáskeresés billentyűzettel
Vizuális alkalmazáskeresés
A beállítási panel integrálódik az egyes alkalmazások beállításaiba
Dbus integráció
UI inspector
Animált hátterek
Drag and Drop
Választható ablak automatikus kitöltés/méretezés
Desktop Tour az első futtatáskor
Szkriptelhető munkaterületek
A tervek között látni lehet, hogy gamepad integráció, érintőkijelző támogatás, hangfelismerés és mobilfelület is szerepel, ami nagyon jól hangzik, bár némi aggodalomra ad okot, hogy maga a projekt utoljára áprilisban jelentkezett új kiadással és a cikk írásának pillanatában már 8 hónapja nincs új commit, azért remélem ez csak valamilyen alkotói szünet lesz 😀
A JADE alapvetően Manjaro linuxra készült és még mindig csak béta szoftverről beszélünk, ettől függetlenül természetesen érdeemes próbálgatni, de főként kalandoroknak ajánlott és fejlesztőknek.
A Sparky linux repójában már megtalálható egy kis csavarral, a jadesktop metapackage egy Blackbox window manager -t indít és ezen felül futtatja a JADE -t, de ez csupán technikai részletkérdés.
Hát összességében egy nagyon jó kis projektről van szó, nekem nagyon tetszik a kialakítás, nagyon modern és intuitív kezdeményezés és a webes technológiák használata kiváló alap a felület témázásához, hiszen ezekhez jóval többen értenek, mint egy C++ programhoz és remélem, hogy azért hamarosan újabb kiadásokkal örvendeztetnek meg bennünket !
A projekt GitHub oldala:
https://github.com/Manjaro-WebDad/jde
A Sparky linux telepítési útmutató:
https://wiki.sparkylinux.org/doku.php/jade_desktop
Továbbra is várunk mindenkit nagy szeretettel csevegő oldalunkon élőben:
https://skamilinux.hu/chat/
Aktív fórum témák:
https://skamilinux.hu/phpBB3/search.php?search_id=active_topics
Legutóbbi PuppySzoftverek:
https://sourceforge.net/p/puppyszoftver/activity