Debian Edu 9 “Stretch” – szinte azonnal frissült a SuliDebian
Gyakorlatilag a fő verzió megjelenése után szinte azonnal frissült a Debian oktatási intézményekbe szánt verziója, a Debian Edu, ismertebb nevén, a skolelinux.
Mit is jelent ez tulajdonképpen?
Kapunk egy biztonságos, folyamatosan frissülő, jó támogatottsággal rendelkező, hálózati, iskolai rendszert kompletten felkonfigurálva.
A rendszerhez új felhasználókat és gépeket sem kell úgymond “kézzel”, hanem egy GOsa webes felületen keresztül tudjuk felvinni, ami gondolom, hogy sokaknak nagy könnyebség. 😀
Itt lehetőségük van kiválasztani azt is, hogy milyen asztali környezetet szeretnének használni a több, mint 60 oktatási szoftverrel együtt.
A rendszer egyik fontos tulajdnonsága az LTSP, amiről bővebben itt olvashattok:
http://www.ltsp.org/
A lényeg, hogy merevlemez nélküli gépeket is minden további gond nélkül lehessen használni. Ez lehet vékony kliens, vagy akármilyen régi számítógép, csak tudjon hálózatról indulni/bootolni.
Ezzel nem csak megússzuk egy rakás gép telepítését, de jóval egyszerűbbé is válik az egész hálózat kezelése, gondoljunk itt a különféle vírusokra és az iskolai gépeken folytatott egyéb tevékenységekre is 😀
Aki kíváncsi, hogy milyen alkalmazásokról is van szó, az az alábbi linken tájékozódhat:
http://www.skolelinux.no/linux-signpost/showUserMenu.php
Ha valakit nagyon zavar a két elnevezés, az ne ijedjen meg, mind a két név ugyanazt a disztrót takarja.
Hagyományos értelelemben véve a Skolelinux jelentette régebben a disztrót és aDebianEdu elnevezés a projektet és a projektmunkára utalt de jelenleg is mind a két kifejezést használják.
A projekt weboldala:
https://wiki.debian.org/DebianEdu/
…és végül a letöltés közvetlen linkje, gondolom sokakat inkább ez érdekel:
https://wiki.debian.org/DebianEdu/GetACopy